هیدروکربن ها:

هیدروکربنها، دستهای از مواد آلی هستند که به طور عمده از کربن و هیدروژن ساخته شدهاند.اتمهاى گوگرد، نیتروژن و اکسیژن معمولا در هیدروکربنها به شکل جایگزین کربن مىباشند. هر قدر مقدار گوگرد در ترکیبات هیدروکربنى بیشتر باشد، باعث ایجاد تغییر در رفتار فیزیکى مىشود و حالت خورندگى بیشتری ایجاد مىکند در نتیجه ترکیبات سنگینتر مىشوند و پالیش نفت سختتر مىشودهمچنین هر چه عناصر جایگزین در هیدروکربنها کمتر باشد، نفت خام سبکتر و خالصتر خواهد بود.

هیدروکربن سبک:

هیدروکربنهای سبک نیز صرفاا یک نام تجاری بوده که میتواند حاصل از بلندینگ، برش گیری و یا شیرینسازی باشد. بلندینگ عموماا از ترکیب مواد مشخص تا رسیدن به مشخصات مطلوب میباشد. برشهای سبک هیدروکربنها جزو مهمترین فرآوردههای حاصل از جداسازی اجزای تشکیل دهنده نفت خام به حساب میآیند.

روشهای تولید هیدروکربن:

• تولید هیدروکربن از نفت خام • استحصال از طریق معادن زغال سنگ • تولید ترکیبات هیدروکربنی سبک و سنگین بر اساس مواد اولیه

تولیدی از منابع اصلی

یکی از متداولترین روش های تولید هیدروکربن ها از نفت خام میباشد که به صورت مختصر به آن می پردازیم:

برای تولید هیدروکربنها ابتدا از نفتخام، نمکها و اسیدها را جدا میسازند سپس به وسیله فرآیند تقطیر جزء به جزء، نفتخام به محصولت جداگانه (هیدروکربنهای سبک و سنگین) با نقطهجوش متفاوت پالیش میشود. دانستن این نکته که تمام تفاوت میان سوختها و هیدروکربنهای مختلف از درجه جوش آنها ناشی میشود حائز اهمیت است. ابتدا در آغاز نفتخام را در کوره تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد گرم میکنند سپس آن را با پمپ به پائین برج تقطیر که بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد میفرستند. مولکولهای کوچکتر و سبکتر و  زود جوشتر به سوی بال ستون تقطیر میروند و مولکولهای سنگینتر و دیر جوشتر به سمت پائین میروند. محصولت حاصل از این فرآیند، ارتباط مستقیمی با مشخصات نفتخام فرآوری شده دارند از آنجائیکه تقاضای زیادی برای اجزای مایع سبکتر وجود دارد از این رو در یک پالیشگاه مدرن نفتی بیشتر محصولت تقطیر با تغییر اندازه و ساختار مولکولهای هیدروکربن از طریق کراکینگ، تغیر فرم و سایر فرآیندهای تبدیل به محصولت قابل استفاده دیگر تبدیل میشوند.

در این فرایند هیدروکربن های سبک از ترکیبات نفتی سنگین با استفاد از روش های شیمیایی همراه با کاتالیست و دمای بال ایجاد می شوند که موجب افزایش کیفیت و در مقابل موجب افزایش قیمت تمام شده تولید فرآورده های سبک تر شده است.

مصارف هیدروکربن سبک:

هیدروکربنهای سبک می توانند ماده بنیادی در صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی به عنوان خوراک تولید فرآوردههای مختلف پتروشیمی از جمله حلالها و رقیقکنندهها محسوب شوند، اما کاربردهای متنوع دیگری نیز دارند به عنوان مثال روان کنندهها، حلالها، مواد شیمیایی صنعتی، مواد منفجره، مواد اولیه انواع رنگ و تینر،انواع پلاستیک، لستیکها، الیاف مصنوعی و الکل صنعتی، تولید گاز مایع و نفت سفید(برای استفاده گرمایشی و خانگی)، تولید جلا دهندهها و لکها و … کاربرد دارند. علاوه بر این، با استفاده از فرآیندهای کاتالیستی میتوان هیدروکربنهای سبکتر و با ارزشتر را به بنزینهای اکتان بال و سوختهای نفتی دیگر(سوخت جت )نیز تبدیل کرد همچنین به عنوان سوخت در موتورهای احتراق داخلی اشتعال جرقه ای از نوع .متقابل (چهار زمانه) مورد استفاده قرار میگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.